Nożyce akumulatorowe do żywopłotu – jakie wybrać?

To, jak wygląda żywopłot, jest bardzo ważne. Zaniedbane rośliny nie prezentują się zbyt dobrze, a dodatkowo mogą zniechęcać do przebywania we własnym ogrodzie. Co ważne, pielęgnacja żywopłotu nie musimy być trudna, wystarczy zaopatrzyć się w akumulatorowe nożyce. Poniżej znajdują się wskazówki ułatwiające znalezienie właściwego sprzętu.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu – zalety

Akumulatorowe nożyce są idealną propozycją dla osób, które chcą lepiej zadbać o rosnący w przydomowym ogródku żywopłot. Są stosunkowo małe i poręczne, a w dodatku znacznie mniej hałaśliwe niż sprzęty spalinowe. Należy również wspomnieć o tym, że modele akumulatorowe nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Co prawda takie urządzenia są słabsze od tych zasilanych sieciowo czy właśnie spalinowo, ale posiadacze małych ogródków nie powinni tego odczuwać.

Czas pracy akumulatora

Jak sama nazwa wskazuje, nożyce akumulatorowe do żywopłotu są zasilane przez wbudowaną baterię. Musi mieć ona na tyle dużą pojemność, aby nie rozładowała się przed skończeniem przycinania roślin. Zwykle po całkowitym naładowaniu akumulatora sprzęt może bez przerwy działać przez ok. 50 minut. Czas jego ładowania to także kilkadziesiąt minut.

Waga

Żeby nożyce były komfortowe w użytkowaniu, nie mogą być za ciężkie. Uważa się, że waga tego typu urządzeń nie powinna przekraczać 5 kg. Im lżejszy jest sprzęt, tym lepiej, bo można go długo utrzymać w dłoniach i swobodnie nim manewrować.

Ostrze

Najważniejszą częścią budowy nożyc jest ostrze, bo to ono odpowiada za przycinanie gałązek. Powinno ono być solidne, dlatego zwykle jest wykonane ze stali nierdzewnej. Bardzo często ostrze nożyc jest dodatkowo oszlifowane techniką diamentową, co zwiększa jego odporność na tępienie. Jego długość wynosi 50, maksymalnie 60 cm.

Maksymalna grubość cięcia

Kupując nożyce akumulatorowe do żywopłotu, trzeba koniecznie sprawdzić kilka istotnych parametrów. Za jeden z najważniejszych uważa się maksymalną grubość cięcia, która daje informację o tym, jak grube gałązki można przycinać przy pomocy sprzętu. Jeśli chodzi o urządzenia zasilane akumulatorowo, to najczęściej jest to 2,2 cm, co w zupełności wystarcza, aby precyzyjnie przyciąć żywopłot.

Maksymalna prędkość obrotowa

Maksymalna prędkość obrotowa nożyc powinna wynosić więcej niż 1000 obr./min. To da nam gwarancję efektywnej pracy sprzętu. Jeżeli ostrze będzie obracało się za wolno, wtedy może pojawić się problem z szybkim przycięciem gałęzi. Dodatkowo praca przy pielęgnacji żywopłotu zajmie o wiele więcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *